Ha egy megrendelés beérkezik az áruházba, célszerű a vásárlót folyamatosan tájékoztatnod arról, hogy az adott rendelését feldolgoztad, mikor csomagolod, számlázod és adod át a vásárolt termékeket a futárnak, közben persze a webáruházban a megfelelő megrendelés státuszokat is változtatni kell. Ezekre a folyamatokra szolgálnak a megrendelés státuszok és típusok, melyet ebben a menüpontban tudsz konfigurálni.
Megrendelés státuszok
Itt van lehetőséged a webáruházba beérkezett megrendelésekhez különféle státuszokat létrehozni. Itt listába foglalva láthatod, hogy jelenleg milyen státuszok vannak a rendszerben definiálva. Ezeket a megrendelés státuszokat tetszőleges sorrendbe rendezheted fogd és vidd módszerrel a sor elején található szimbólum segítségével.
Új webáruház létrehozásakor rendszerünk létrehozza a fontosabb státuszokat automatikusan, ezeket természetesen tetszés szerint bővítheted. Új státusz létrehozásához kattints a Hozzáad gombra, majd töltsd ki az adott mezőket.
Ehhez kapcsolódóan néhány fontosabb információ:
Ebbe váltáskor küldjön a rendszer automatikus értesítést a vásárlónak - A rendszerben van lehetőség úgynevezett státusz értesítő emailek kiküldésére is. Itt megadhatod, hogy ha az adott megrendelést ebbe a státuszba váltod, akkor a rendszer automatikusan küldje ki a státusz értesítőt vagy sem. Később a megrendelés mellett látható jelölő négyzet segítségével még módosíthatod ezt a beállítást. Külön beállítható, hogy csak email vagy SMS értesítés is kiküldésre kerüljön.
Egyenleg
SMS küldéshez egyenleg feltöltés szükséges, amit ebben a menüpontban lehet kezdeményezni: Marketing / SMS / SMS / Hírlevél egyenleg feltöltés.
Rendelés státusz típusa - Ennek a mezőnek négy típusa van: Normál Nyitott, Sikeresen Lezárult, Sikertelenül lezárult, Feldolgozáson kívüli.
Az egyes státuszok létrehozásakor (pl. Rendelés megérkezett, visszaigazolva stb.) a Normál Nyitott típust ajánlott választani. A Sikeresen lezárult értéket akkor célszerű beállítani, ha a megrendelés befejeződik (kiszállításra kerül), míg a Sikertelenül lezárult állapotot akkor célszerű használni, ha olyan státuszt hozol létre, ami arra utal hogy a vevő nem vette át a terméket, vagyis hogy az adott megrendelés sikertelenül zárult le.
Raktárkezelés használata esetén, ha egy megrendelés sikertelenül zárul le, akkor a benne szereplő termékek visszakerülnek a raktárba.
Az Feldolgozáson kívüli státuszú megrendelésekben szereplő tételek nincsenek kifoglalva a raktárból, ha az ilyen státuszú rendelést normál nyitott típusú státuszba váltod, akkor történik meg a raktár foglalás az adott tételekre vonatkozóan.
Számlázás állapota - Minden rendelés státuszhoz hozzárendelhetsz számlázási státuszt, így ha egy adott rendelés státuszba váltasz egy megrendelést, akkor a számlázás állapotát a rendszer automatikusan átállítja beállítástól függően Számlázható típusra.
Szín - Rendszerünk lehetőséget biztosít arra, hogy az egyes megrendelés státuszokhoz külön meg tudj adni különböző színeket, így a megrendelés követés oldalon áttekinthetővé válnak a beérkezett megrendelések. Minden státuszhoz megadhatsz egyedi színt, az itt rendelkezésre álló színekből választva. A Megrendelések / Megrendelések követése menüpontban tudod a színes státuszokat engedélyezni. Amennyiben a státuszokhoz nem választasz színt, akkor a rendszer alapértelmezett színeit fogod látni a színes státuszok bekapcsolásával.
Raktárkészlet kezelésnél használt szín - Hasonlóan az előző ponthoz, lehet a státuszokhoz színeket kezelni, ami az adott státuszra beállított színben jelenik meg a raktár kezelésnél.
Megrendelés típus - Ha kezelsz megrendelés típusokat (pl. visszáru, webes vásárlás, bolti vásárlás), ezt státuszhoz tudod kapcsolni, így adott típusú megrendeléseknél csak az ilyen státuszok használhatók.
Megrendelés Státusz neve - Minden rendelés státuszhoz kötelezően meg kell adnod egy megnevezést, ami számodra is információval szolgál a mindennapi használat során a státuszok kapcsán.
Megrendelés státusz részletei - Az itt megadható megrendelés státusz részletei szöveg tartalma belekerül a státusz módosítás értesítő levelekbe.
Nyelvek kezelése
Több nyelv használata esetén minden nyelven célszerű kitölteni a megrendelés státusz neve és a megrendelés státusz szövege mezőket, hiszen ezzel tudod tájékoztatni a külföldi vásárlóidat. Az itt létrehozott megrendelés státuszokat a Megrendelések / Megrendelések követése menüpontban tudod csoportosan vagy egy-egy megrendelés részleteinél átállítani.
A létrehozott megrendelés státuszokat tetszés szerint bármikor módosíthatod, ehhez nem kell más tenned, mint adott státusz sorában a Módosít gombra kattintani. Ha valamelyik korábban létrehozott megrendelés státuszt nem szeretnéd a továbbiakban használni, akkor az adott státusz sorban kattints a Töröl gombra.
Megrendelés típusok
Rendszerünk lehetőséget biztosít arra, hogy tetszőleges módon csoportosítsd a rendeléseket megrendelés típusok létrehozásával és használatával. Ez akkor lehet fontos, ha pl. nem csak a weben értékesítesz, hanem fizikailag egy boltban is. Így egy megrendelés típus létrehozásával beállíthatod az egyik rendelésben, hogy az Webshop rendelés, míg egy másikban a Bolti eladást, így utána erre szűrni is tudsz a Megrendelések / Megrendelések követése menüpontban.
Új megrendelés típus hozzáadásához kattints a Hozzáad gombra, majd töltsd ki a típus nevét, végül kattints a Ment gombra. Ha pl. a Webshop rendelésből van több az áruházadban, akkor beállíthatod erre a típusra az alapértelmezett értéket, valamint akár saját logót is tölthetsz fel hozzá. Létrehozás után a rendelés követés menüben egy konkrét megrendeléshez be tudod állítani az adott rendelés típusát.
Tétel státuszok
Ha adott megrendelés több tételt is tartalmaz, akkor az abban szereplő minden egyes tételhez rendelhetsz egy külön státuszt (pl.: Nincs raktáron, Beszerzés alatt, Két héten belül szállítható, stb.).
Ha nem használsz tétel státusz kezelést, akkor célszerű törölni az itt található összes lehetőséget.
Új tétel státusz létrehozásához kattints a Hozzáad gombra, majd töltsd ki a státusz neve mezőt. Ha több nyelvet is definiáltál a webáruházban, akkor célszerű minden nyelven megadni a tétel státusz adatait. Ha kitöltötted a mezőket, kattints a Ment gombra.
Szín - az egyes megrendelés tétel státuszokhoz külön meg tudsz adni különböző színeket, így a megrendelés részleteiben áttekinthetővé válnak a megrendelt termék / termékek aktuális státuszai. Minden státuszhoz megadhatsz egyedi színt, az itt rendelkezésre álló színekből választva. Tétel státuszoknál továbbá beállíthatod azt is, hogy mely megrendelés típusoknál legyen választható opció.
Ha törölni szeretnél egy már létrehozott tétel státuszt, akkor azt a megfelelő sorban a Töröl gombra kattintva tudod megtenni. Természetesen itt is van lehetőséged az egyes tétel státuszok rendezésére a fogd és vidd módszerrel, ehhez használd a sor elején található ikont.
További tétel státuszok
A megrendelésben szereplő minden egyes tételhez, a tétel státuszon felül rendelhetsz külön további tétel státuszokat. Új további tétel státusz hozzáadásához kattints a Hozzáad gombra.
Státusz típusa - alapvetően négy típus közül tudsz választani:
a.) Előre megadott választási lehetőségek - Előre megadott választási lehetőségek típus esetén fel kell vinned az egyes választási lehetőségeket, amiket utána a megrendelések követésénél az adott tételeknél legördülő listából tudsz kiválasztani.
b.) Szabad szavas egyedi szövegbeviteli lehetőséggel - Ez esetben szabad szavas beviteli mező áll rendelkezésre, amibe tetszés szerinti érték beírható.
c.) Dátum - Dátum típus esetén egy felugró dátum választóból tudod a pontos dátumot kiválasztani.
d.) Dátum, csak jövőbeli - Ennek működése hasonló az előzőhöz, annyi különbséggel, hogy aktuális naphoz képest csak jövőbeli dátumot lehet kiválasztani.
Vásárló láthatja - itt be tudod állítani, hogy az adott státuszt csak az adminisztrátor láthatja a rendelés követésben és a kimenő státusz értesítő levelekben vagy a vásárló is.
Ezt követően add meg a további tétel státusz címét, majd kattints a Ment gombra. Ha az első pontban az "előre megadott választási lehetőségek" opciót választottad, akkor mentés után hozzá kell adnod választási lehetőségeket is.