Az utánvét országában, ahol a készpénzes fizetést divat népszerűsíteni, nehéz innovatív online fizetési megoldásokat behozni a köztudatba. Azonban ha nyugatra nézünk az országhatáron túlra, megállapíthatjuk, hogy az utánvét ismeretlen fogalom és mindenki online fizet a webshopokban. Magyarországon talán a webáruházak iránti bizalmatlanság miatt ilyen népszerű az utánvét. Persze ismert a kínai webshop, aminek a neve t-vel kezdődik és emu-ra végződik, melynek az alkalmazását minden további nélkül letöltik az emberek a telefonjukra és elmentik benne a bankkártyájukat is.
Mivel az online fizetési megoldásoknak számtalan előnye van, a piaci szereplők folyamatosan fejlesztenek és hoznak be új praktikákat. Ebben a blogcikkben két új funkciót mutatunk be, amelyeket már használhatsz az Unas webshopodban. Mindkettő olyan, amivel elősegítheted, hogy egyszerűbben, hatékonyabban és esetleg olcsóbban fizessenek nálad a vásárlók.
Olcsóbb, gyorsabb, egyszerűbb: itt a qvik fizetés
Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) fejlesztései nyomán szeptemberben, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és GIRO közreműködésével létrejött a qvik. Igen, így kisbetűvel, de kiejtésében és kezdőbetűjében is utalva az azonnali, QR-kódos átutalásra. Nem magyar találmány ez, hiszen pl. Lengyelországban a Blik, Svédországban a Swish, Svájcban pedig a Twint a hasonló megoldás, ahol bankkártya nélkül lehet online fizetni webshopokban, de akár fizikai boltokban, terminálokon is megoldható a fizetés ezekkel a rendszerekkel.
Az új megoldást azért tartják a kártyás fizetés konkurenciájának, mivel törvény szabályozza, hogy a fogyasztók számára díjmentesnek kell lennie, sem banki, sem egyéb tranzakciós költség nem számolható fel, ha valaki így fizet. Természetesen elfogadói oldalról vannak költségei a qvik-nek is, de mivel kártyatársasági díj nem jön szóba, ezért feltehetően kedvezőbb díjszabása lesz.
A qvik fizetésben a Simple vállalta fel az úttörő szerepet és a partnerei számára elsőként jött ki ezzel a fizetési lehetőséggel, ami már az Unas webshopokban is használható. Ahhoz, hogy a vásárlók számára is egyértelmű legyen, hogy itt nem bankkártyás fizetésről van szó, új Simple fizetési módot célszerű hozzáadni az admin felületen. Érdemes a fizetési mód nevébe is beleírni, hogy qvik fizetésről vagy QR-kódos azonnali átutalásról van szó. A típusnál válaszd a qvik (QR-kód, link) opciót! Asztali (desktop) fizetés során a vásárló számára egy QR-kód kerül megjelenítésre, amelyet beolvasva automatikusan egy előre paraméterezett utalási képernyőre kerül átnavigálásra a mobilbanki applikációban. A tranzakciót itt egy gombnyomással jóvá is tudja hagyni. Mobilról történő fizetés során még kényelmesebb fizetési élmény biztosítható, ugyanis QR-kód beolvasása nélkül, azonnal a mobilbanki applikációba kerül átterelésre a vásárló, ahol már csak a jóváhagyásra van szükség. Persze ehhez az egyes bankok alkalmazásainak is támogatniuk kell a qvik fizetést.
Ha nem szeretnéd külön fizetési módként felvinni a qvik-et, beállíthatod a Bankkártya vagy qvik opciót is a fizetési módhoz, ilyenkor a Simple oldalán választhat majd a vásárló a kettő közül. Hátránya azonban az, hogy általában a Simple-t a bankkártyás fizetéssel azonosítják az emberek, így kevésbé lesz egyértelmű, hogy a Simple kiválasztása után még egyszer is választani kell a fizetés előtt.
Forrás: Simplepay.hu
Ahogy látod, ezzel a megoldással egy olyan célközönséget érhetsz el, akik bankkártyával nem szeretnének fizetni, talán nem is rendelkeznek kártyával, de mégis online fizetnének. Egyelőre más bankoknál nem találkoztunk a qvik-kel, de reméljük minél előbb a legtöbb szolgáltatónál is elérhető lesz és sok vásárló is megismeri ezt az új fogalmat.
Kártyatárolásos fizetési megoldások
Másik újonnan integrált megoldásunk a kártyatárolás funkció, ami jelenleg VIP csomagban érhető el Barion és Simplepay szolgáltatók használata mellett. Elmondhatjuk, hogy ha valaki rendszeresen vásárol egy webshopban és minden fizetés végén be kell pötyögnie a bankkártya adatait, az nem a legkellemesebb megoldás. Persze vannak különböző tárcák, akár a Simple alkalmazása vagy a Barion tárca is, amiben lehet bankkártyát tárolni, de nem mindenki szeretné használni ezeket az alkalmazásokat.
Itt jön képbe a kártyatárolás funkció az Unas rendszerben, amit általában oneclick fizetésnek neveznek a szakmában, tehát a vásárló egy kattintással fizethet a megrendelési folyamat végén. Simplepay és Barion fizetési módok esetén ezentúl 3 opció van a bankkártyás fizetés hozzáadásánál, a Kártyatárolási lehetőségek beállítási sorban. Választhatod a Normál fizetési módot. Ez a hagyományos bankkártyás fizetés mód, ha korábban adtad hozzá, akkor ez van kiválasztva alapértelmezetten. Választhatod a Kötelező kártyatárolás visszatérő vásárláshoz opciót vagy a Választható kártyatárolás visszatérő vásárláshoz lehetőséget is. Alapvetően ezeket a megoldások arra valók, hogy lehetőséget adj a vásárlóidnak, hogy mentsék a bankkártyájukat későbbi megrendelésekhez, de mi a különbség a kettő kötött?
Ha az előbbit választod, úgy a rendszer ennél a fizetési módnál mindenképpen menti a vásárló kártyáját sikeres fizetés során. Ebben az esetben kell, hogy legyen mellette egy normál bankkártyás fizetési módnak is a webshopodban. Így már a fizetési módok kiválasztásánál dönthet a vevő, hogy csak normál módon fizet bankkártyával vagy menti is a kártyát a fiókjába. Ha az utóbbi opciót választod, akkor egy fizetési mód lenne a webáruházban és ha a vásárló úgy dönt, akkor ennél a fizetési módnál külön jelezheti, hogy menti a kártyát vagy csak egyszer fizet vele.
Némiképp különbözik a Barion és a Simplepay kártyatárolási megoldása. Barion esetén, a megfelelő opció kiválasztása mellett mentjük a bankkártyához tartozó tokent a webshophoz. Természetesen kártya adatokat nem tárolunk, csupán egy jogosultságot a vásárlóhoz, hogy ebben a webshopban később is vásárolhat ezzel a kártyával, a kártyaadatok megadása nélkül. Simplepay esetén kiegészül egy kártyatitkot képező jelszóval is a folyamat. Mentéskor a vevőnek egy jelszót kell megadnia, ami ehhez a kártyához ebben a webshopban érvényes (nem azonos a vásárló regisztrációhoz megadott jelszóval, attól különbözhet). Ezzel a jelszóval fizethet később egy kattintás segítségével. Szintén fontos megemlíteni, hogy az így megadott kártyatitkot sem tárolja semmilyen módon a rendszerünk, csak továbbítja a Simplepay felé.
Az egyes fizetési módokhoz tárolt kártyákat később a vásárló a fiókjába belépve a tárolt kártyák fülön találja, ahol törölheti is ezeket. Jelenleg egy fizetési módhoz egy kártyát engedünk tárolni, így ha a vásárlási folyamatban nem azzal szeretne fizetni a vásárló, akkor fizethet másik kártyával is vagy törölheti a korábban regisztrált bankkártyát és újat menthet.
Szerződnöd kell!
A kártyaelfogadó szerződések általában alapértelmezésben nem tartalmazzák a kártyatárolás funkciókat. Emiatt vedd fel a kapcsolatot a szolgáltatóval és egészítsd ki a szerződésedet, hogy a te áruházad is kínálhassa ezen kényelmi funkciókat vásárlóid számára. Ha a Simplepay fiókodban nincs engedélyezve a qvik fizetés, szintén kérned kell, hogy engedélyezzék számodra.
Végszó
A következő időszakban felmérjük a funkciók sikerét, elemezzük, mennyire népszerű a vásárlók körében. Ha sokan élnek a qvik fizetéssel vagy a kártyatárolással, megvizsgáljuk, hogy más elfogadók milyen lehetőségeket kínálnak erre. Élénkebb fantáziával rendelkező ügyfeleink már sejthetik, hogy az utóbbi integráció fejlesztés milyen egyéb funkcióknak ad majd teret. Figyeljétek a blogot, van a csőben még pár dolog erre az évre!