Egy webáruház rendszernek nem elsődleges célja, hogy teljeskörű raktárkezelésre is alkalmas legyen. Mégis fontosnak tartjuk, hogy anélkül is jól használható legyen, hogy méregdrága ügyviteli rendszerre kelljen költeni. Emiatt eddig sem egy puszta beviteli mezőt adtunk el raktárkezelés címén, aminél nem lehet nyomon követni a készletváltozásokat, hanem termékenként részletes raktármozgás
is rendelkezésre áll. Ezen kívül az azonos cikkszámon levő különböző változattal rendelkező termékek készletnyilvántartására is alkalmas.
Eddig egy raktár készletét lehetett kezelni a webshopban, de megnövekedett az igény több raktár használatára is. Emiatt továbbfejlesztettük a rendszert, immáron VIP csomag előfizetésével bármennyi különálló raktárat is kezelhetsz a webshopodban.
Premium csomag funkciói és azok változása
A PREMIUM csomagban található raktárkezelés alapvetően nem változik, minden része ugyanúgy használható, mint eddig. Egy részfunkció alakul át némiképp: új fogalom érkezett, mégpedig a raktárcímke fogalma.
Mire jó a raktárcímke?
A Termékek / Raktárkezelés / Raktárcímkék menüben hozhatsz létre raktárcímkéket, amikkel a raktárban történő mozgásokat tudod megcímkézni. A belső folyamataidtól függ, hogy ezt pontosan mire használod fel. A gyakorlatban, amikor egy termék raktárkezelésénél beteszel egy bizonyos mennyiséget, választhatsz beszállítót és raktárcímkét. Ezeket a raktármozgás listában fogod látni a tételek mellett. Fontos, hogy maga a raktárkészlet a különböző címkék esetén közös lesz, de megjelölheted vele későbbi nyomon követés érdekében, pl. hogy a beérkező 20 darabot a 71-es polcon helyezted el. Az utolsó mozgás raktárcímkéjét egyébként a raktáradatbázis exportban is láthatod külön oszlopban.
További raktárak létrehozása VIP csomagban
A kompatibilitás érdekében a webáruházak által korábban használt elsődleges raktár ezentúl Főraktár néven fut tovább, ami mellé korlátlan számban hozhatóak létre további raktárak. Ezek kezelése a Termékek / Raktárkezelés / További raktárak menüben történik. A jobb oldali fülön találod a Főraktár beállításokat, ezeket célszerű először kitöltened. Választanod kell, hogy saját vagy külső raktárról van-e szó, ennek majd a raktárkészlet intervallumok beállításánál lesz jelentősége. Konfigurálhatod, hogy a Főraktár készletértéke szerepeljen-e a termékoldalon. Itt adhatsz meg egy publikus nevet a Főraktárnak és egy rövid leírást is rögzíthetsz hozzá, amit a vásárlók láthatnak majd a webshopodban.
Ha ezeket beállítottad, irány a bal oldali lapfül, ahol a további raktárakat viheted fel. Hasonló beállítási lehetőségeket találsz, mint a Főraktárnál. Korlátlan számban vihetsz fel saját és külső raktárt is. Adj meg egy belső nevet, amivel az admin felületen azonosítod a raktárat és egy publikus nevet és leírást, amit a látogató is láthat. Fontos beállítás itt a Fogyasszunk erről a raktárról opció. Ezzel olyan raktárkészletet is kezelhetsz egy külön raktárban, amit a rendelések nem tudnak csökkenteni, tehát kvázi elkülönített készletként tartod nyilván. Így beállítástól függően, ha csak ezen a raktáron van egy bizonyos termék, akkor az nem lesz megvásárolható.
Megrendelés esetén elsőként a Főraktárból fogy a készlet, utána pedig a további raktárak listájában beállított sorrend szerint. A listában megjelenő raktárakat utólag is bármikor átrendezheted, ha azt szeretnéd, hogy valamelyikből előbb fogyjanak ki a termékek. Ezek alapján a vásárló annyit vehet meg a termékből, ami azoknak a raktárkészleteknek az összege, amelyeknél be van kapcsolva a készlet fogyasztás.
Következő fontos beállítás a Megrendelések megjelenjenek a főraktár mozgásánál lehetőség. Ha bekapcsolod ezt a beállítást, akkor ha a Főraktáron nincs megfelelő mennyiség a kiszolgáláshoz, akkor a következő további raktárból átkerül a megfelelő készlet a Főraktárba. Ilyenkor a Főraktár történetében egy pluszos sor keletkezik, értelemszerűen a további raktár készlete ugyanennyivel csökkenni fog. Ehhez jön a Főraktár történetében a mínuszos sor a megrendeléssel. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy beszerzés / átszállítás történik a Főraktárra a további raktárból, amiből aztán kiszolgálásra kerül a rendelés. Ha ezt az opciót nem kapcsolod be, akkor a további raktár készlete nem fog változni megrendelés beérkezésekor, hanem a Főraktár történetébe bekerül a mínuszos sor, amivel az össz. készlet a megfelelő darabszámmal csökken, a további raktár készlete pedig változatlan marad. Tehát az előbbi működéshez képes az automatikus áthozatal elmarad. Ha ezt a működést választod, akkor saját kezűleg könyvelheted be a raktárak közötti átszállítást, tehát a Főraktárra bevételezed a megérkező darabokat, a további raktárból pedig kiveszed. Ennek még a sikertelen rendeléseknél lesz szerepe, erről lejjebb írunk még.
Egyéb beállítások a további raktáraknál ugyanúgy megvannak, mint a Főraktárnál: saját vagy külső raktárról van-e szó, valamit a termékoldalon való megjelenés is konfigurálható. Természetesen több nyelv használata esetén a raktárak nevét és leírását minden nyelven meg lehet adni.
Raktárkészletek megadása az admin felületen
Ha megfelelően beállítottad a raktárakat, jöhet a készletek rögzítése. Az eddigiekhez hasonlóan több megoldás is van erre: megoldható az admin felületen egyesével, adatbázis importtal, valamint API-n keresztül is. Vegyük először az admin felületen való értékmegadásokat. A termék szerkesztésénél az első fülön korábban is láthattad a beviteli mezőt, ahol a raktárkészletet aktualizálhattad. Ugyanitt találod most a Főraktár mellett a további raktárakat is, így egyszerűen módosíthatod mindegyik készletértékét.
További lehetőség, ha a terméknél a Raktár menübe lépsz be, ahol hasonlóképpen látod felsorolva a raktárakat. Ugyanúgy változtathatod itt is a készletet, mint a termék szerkesztésénél. Ebben a menüben további lehetőségek is vannak Betesz / Kivesz gombok formájában. Ezekkel egy konkrét raktárat kiválasztva rakhatsz be vagy vehetsz ki terméket.
Raktárkészletek kezelése adatbázis importtal
Adatbázis export / import segítségével kétféleképpen kezelheted a készleteket az Unas rendszerben. Egyrészt a termékadatbázissal, másrészt a raktárkészlet adatbázis segítségével. Alapvető különbség, hogy a termékadatbázissal aktualizálni lehet a készletértékeket, a raktárkészlet adatbázissal azonban akár úgy is importálhatsz készletet, hogy a fájlban csak a beérkező mennyiség szerepel, ez pedig hozzáadásra kerül a webáruházban lévő mennyiséghez.
Mindkét adatbázis esetén plusz oszlopok kerültek a fájlokba. A kompatibilitás kedvéért a Főraktár készlete marad a Raktárkészlet oszlopban, ezek mellé jönnek a További Raktárkészlet: Raktár neve fejlécű oszlopok, ahova a tovább raktárak készlete kerülhet.
Megjelenés a webshopban
A raktárkészletek elkülönítésén felül a legfontosabb igény ezzel a funkcióval kapcsolatban az volt, hogy könnyebben láttatni lehessen a látogatók számára, hogy a szállítási idő függhet attól, hogy melyik (belső vagy külső) raktáron van egy bizonyos termék. Emiatt átdolgoztuk a termékoldalakat is ennek megfelelően, a korábban egy ponton megjelenő raktárkészlet információt kiegészítettük egy részletesebb szekcióval.
A lenti képen látható, hogy lista szerűen jelennek meg a raktárak és a hozzájuk tartozó leírás, valamint az aktuális mennyiség. Itt kanyarodjunk vissza a további raktárak beállításaihoz. Ott szabályozhatod, hogy ebben a listában a konkrét raktár szerepeljen-e vagy sem. Akár úgy is beállíthatod, hogy csak akkor jelenjen meg, ha van benne készlet az adott termékből. Ez itt már egy lehetőség, hogy a vásárló felé jelezz valamit a szállítási idővel vagy bármi feltétellel kapcsolatban, ami attól függ, hogy a termék melyik raktárban található.
Ha egyedi termékoldalad van
A fentiek alapján új blokk került be a támogatott választható kinézetek termékoldalába. Ha egyedi kinézetet, azon belül egyedi termékoldalt használsz, automatikusan nem fog megjelenni ez a blokk, így tehát módosítani kell a webáruház kinézetet. Ebben az esetben kérjük vedd fel a kapcsolatot a velünk és a frontend csapatunk tájékoztat a lehetőségekről.
Raktárkészlet intervallumok
A raktárkészlet intervallum funkció korábban arra volt hivatott, hogy a konkrét raktárkészlet és a van/nincs megjelenés mellett sávhatárok alapján különböző információkat lehessen megjeleníteni. Így pl. valamilyen mennyiség alatt ki lehet írni, hogy alacsony készlet, anélkül hogy a konkrét darabszám megjelenne.
Ezt a funkciót is továbbfejlesztettük a több raktár kezelésének megfelelően, ez lesz a másik lehetőség, ahol a vásárlóidat jobban informálhatod arról, hogy mikor veheti kézbe a csomagját. Megjelent egy plusz szűrő, ami alapján szabályozható, hogy az intervallumhoz tartozó felirat milyen esetben jelenjen meg. Ahogy a képen is látod, feltételenként különböző intervallumok állíthatók be, a felirat pedig a mennyiség és a feltétel alapján kombinálva látható majd a webshopban. A fenti Antares kinézetben ez a zöld sávot jelenti a kosár feletti részben.
Egyéb érintett funkciók
A raktárkezelés rengeteg funkciót érint a webáruházakban, ezek közül néhány dolgot emeljünk ki, ami érdekes lehet még a témában.
Alacsony készlet
Van olyan opció az Unas rendszerben, hogy az adminisztrátor termékenként beállíthat egy alacsony készlet értéket. Ha ezt eléri az aktuális készlet, akkor emailben tájékoztat a rendszer erről. Ez ezentúl is megmarad, mégpedig úgy, hogy a raktárakban lévő összmennyiség lesz a mérvadó az email kiküldésekor.
Vásárolható, ha nincs raktáron
Szintén megmarad a Vásárolható, ha nincs raktáron lehetőség is. Ha ez be van kapcsolva egy terméknél, akkor is vásárolható lesz, ha az összes raktár készlete 0 lenne, tehát egyik raktárban sincs belőle példány. Fontos azonban megemlíteni, hogy sok esetben ezt úgy használtátok eddig, hogy ha nincs saját készleten, de beszerezhető nagykereskedésből, akkor kapcsolatátok be ezt az opciót. Azonban ha a nagykereskedés raktárkészlete szerepel egy további raktárban - pl. Connestic szinkron által - akkor erre nem lesz szükség. Hiszen ha kifogy a saját raktár, a vásárló további darabokat rendelhet a külső raktár terhére.
Azonos cikkszámon lévő változatok
A több raktár kezelése kompatibilis a változatokkal is. Bár a változatok használata helyett inkább az összevonást ajánljuk, mégis alkalmassá tettük a további raktárakat is, hogy kezeljék az azonos cikkszámon lévő változatok különálló készleteit. Így ha forgalmazol pl. több színben létező pólót a webshopodban, a további raktárakon is lehet külön a piros, a fehér vagy a zöld példány.
Sikertelen vagy törölt rendelés tételei
Ha egy rendelés sikertelen vagy törölt állapotba kerül (pl. a vásárló elállt a rendeléstől vagy nem vette át a csomagot), a készletet fel kell szabadítani. Ha a fent említett automatikus áthozást alkalmazod, abban az esetben a Főraktárra kerül vissza a készlet. Ha visszaszállítod a példányokat azokba a további raktárakba, ahonnan eredetileg kiszolgálásra került, a készletmozgásokat manuálisan kell kezelned. Ha nincs automatikus áthozatal a további raktárakból és manuálisan sem hoztad át a terméket, akkor sikertelen rendelés esetén törlődik a Főraktárból a mínuszos tétel, tehát a rendelés raktárfoglalása. Így a készlet a további raktárban marad továbbra is.
Raktárkészlet szinkron VIP webáruházak között
Lehetőség van VIP csomagban működő shopokat összekapcsolni, hogy közös raktárkészletből dolgozzanak. Ez a megoldás is használható a további raktárakkal is. Ha az összekapcsolt webshopokban léteznek ugyanolyan nevű további raktárak, akkor azok készlete is szinkronban lesz. Ha az egyik shopban készletváltozás történik bármelyik raktárban, akkor az automatikusan a másik webshopban is végbemegy.
Paraméter megjelenés raktárkészlet alapján
Termékeknél alkalmazott paraméterek tulajdonsága lehet, hogy raktárkészlet függvényében jelenik meg. Megjelenhet egy bizonyos paraméter értéke akkor, ha a termék van raktáron, illetve egy másik akkor ha nincs. Több raktár használata esetén a feltételt ilyenkor az össz. készlet alapján vizsgáljuk. Tehát beállítástól függően akkor jelenik meg a paraméterérték, ha bármelyik raktáron van termék vagy épp egyiken sincs.
Kapcsolódó API végpontok
Harmadik lehetőség a raktárak és a raktárkészlet kezelésére az API-n keresztül történő módosítás. Emiatt új végpontokat is létrehoztunk, valamint a korábbi ide vonatkozókat kibővítettük. Részletesebb leírást az API dokumentációban találsz.
Új végpontok: getWarehouse / setWarehouse
A további raktárak lekérdezéséhez hoztuk létre a getWarehouse végpontot, ezzel kérdezhető le, hogy milyen raktárak vannak a webshopban és azoknak milyen beállításaik vannak. A setWarehouse pedig új raktárak létrehozására és meglévő raktárak beállításainak módosítására alkalmas.
Kibővült a setStock / getStock illetve getProduct / setProduct
A korábban kiépített API kapcsolatok, számlázók, külső ügyviteli rendszerek zökkenőmentesen működhetnek tovább, változtatás nélkül a Főraktár készletét érik el. Kibővítettük az adatszerkezetet, így set és get irányban is szerepelhetnek a további raktárak készletei is a kommunikációban.
Connestic is együtt fejlődött
Különösen fontos több raktárkészletet nyilvántartani, ha nagykereskedésből automatizáltan érkeznek a termékadatok. Ha a raktárkészletet a Connestic frissíti a webshopodban, ezentúl megadhatod, hogy az előre létrehozott raktárak melyikébe kerüljenek a termékek. Ezzel elkülönülten lesz kezelhető a saját készleted és a külső raktár, tehát a nagykereskedés készlete. Ehhez a Connestic felületén a kapcsolat kezelésénél kell kiválasztanod, hogy az a bizonyos forrás melyik előre létrehozott raktárra dolgozzon, melyikben frissítse a készletet. Mielőtt kiválasztod a raktárat, ne felejtsd el engedélyezni a Unas admin felületen a Connestic számára átadott API kulcsnál a getWarehouse végpontot.
Zárszó
A fentiekből láthatod, hogy eléggé belementünk a raktárkezelés mélységeibe és olyan rendszert alakítottunk ki, ami kevés webáruház rendszernél található meg külső szolgáltatás igénybevétele nélkül. Igyekeztünk mindenre gondolni és körültekintően tesztelni, de így is előfordulhatnak még apróságok, továbbfejlesztési lehetőségek, amiket gyűjteni fogunk és a jövőben ezekkel tovább alakíthatjuk, módosíthatjuk a funkciót.