Így maradhatsz KATÁs webáruház üzemeltető
Új hasznos funkció az Unas rendszerben
Nincs ember az országban, aki ne hallott volna a KATA adózási forma körüli hirtelen változásokról. Sok mindenkit érint közvetlenül vagy közvetve ez a jogszabályi módosítás. Az előfizetőink között is vannak szép számmal webáruház üzemeltetők, akik így működnek. Ők mondjuk pont nem bújtatott munkavállalók, akikre irányult volna a változtatás. Tisztességes kereskedőkről van szó, akik nem válogatják meg a vásárlóikat és időnként cégek is vásárolnak náluk.
Ha te is KATÁs vállalkozóként üzemelteted a webáruházadat, válaszút elé kerültél. Rengeteg cikk került napvilágra a napokban, amelyek az alternatív adózási lehetőségeket taglalják. Mi ebbe nem is szeretnénk belemenni, ha semmiképp nem szeretnéd elengedni a céges vásárlókat, akkor nálad is felmerül az átalányadó vagy a KIVA lehetősége. Ha a KATÁs vállalkozásod mellett főállásod is van, akkor el kell döntened, melyiket viszed tovább, hiszen a szabályozás szerint szeptember 1-től az új KATA adóalanya kizárólag főfoglalkozású egyéni vállalkozó lehet.
Ne dönts felindulásból!
A helyzet adott, össze kell gyűjtened a statisztikai adataidat, hogy milyen arányban vásároltak nálad cégek az elmúlt időszakban. Nézd meg, hogy az összes céges vásárláson milyen hasznot realizáltál. Ezt kell szembe állítanod azzal, hogy ha többet fogsz adózni, mennyivel több adóterhet kell viselned.
Rengeteg területet ismerünk, ahol nagyon ritkán vásárolnak cégek. Nézzük a jó oldalát is, ezeknél a webshopoknál még jól is jöhet a KATA határ 18M forintra emelése. Ha nálad is olyan kevés cég vásárol, hogy amiatt nem érdemes adózási formát váltanod, akkor egyszerűen ki kell zárnod őket a vásárlási folyamatból.
Hogyan ne csináld?
A legtöbb webáruházmotor nem képes erre, hiszen eddig nem volt olyan törvény, ami kizárt volna bizonyos vásárlókat. Egyszerű megoldásnak tűnhet, működik is, hogy a cég előválasztót lehagyod a vásárlási folyamat adatmegadási részénél. Azonban ez több okból sem a legjobb megoldás. Egyrészt ilyen esetben ugyanúgy be fogja írni a céges vásárló a cégnevet a név helyére, mivel nem derül ki egyértelműen, hogy nem vásárolhat. Másrészt ha már korábban regisztrált valaki cégként, azt sem fogja ez meggátolni, hogy új rendelést adjon le.
Mi a jó megoldás?
Szeretünk olyan megoldásokat fejleszteni, amik valóban hasznosak és a vásárlói leleményesség ellen is védelmet nyújtanak. Erre szükség van ahhoz, hogy biztonságban érezd magad és véletlenül se szolgálj ki cégeket. A Beállítások / Alapbeállítások menüben a Vásárló lapfülön kapcsolhatod be, hogy az áruházban csak magánszemély adhat le rendelést. Ha ezt megteszed, bekapcsoljuk a vásárló típus előválasztót, hogy a különböző státuszú vásárlók megfelelő tájékoztatásban részesüljenek. Természetesen alapbeállításként a magánszemély kerül kiválasztásra. Ha viszont a vásárló céget választana, egy felugró ablak fog megjelenni, miszerint nem vásárolhat a webshopban. Tudjuk azonban, hogy sok vásárló így is trükközni fog és magánszemélyt választva próbálja megadni a cég adatokat. Ilyenkor azonban nem lesz adószám mező, tehát a számlázó programod sem engedné, hogy leszámlázz egy ilyen megrendelést adószám nélkül. Ennek egyébként automatikusan az lenne a következménye, hogy átkerülnél másik adózási formába.
Ha ez sem lenne elég, beépítettünk még egy figyelmeztetést is. Ha mégis magánszemély nevéhez ír be valaki "Kft", "Bt" stb. szavakat, újra felugró ablak jelenik meg, azzal az üzenettel, hogy a webáruházban csak magánszemélyek vásárolhatnak. Így már többszörös a figyelemfelhívás, ami után nem valószínű, hogy a rendelést mégis leadja a cég valamilyen ügyeskedés folytán. Ezzel megspórolod, hogy utólag kelljen felvenni a kapcsolatot a céges vásárlóval, hogy mégsem fogod kiszolgálni.
A funkció másik eleme a korábban regisztrált cégek kezelése. Náluk a regisztráció megmarad, be is tudnak lépni az áruházba, meg tudják tekinteni a korábbi rendeléseiket. Azonban ha új rendelést szeretnének leadni, megkapják a fent említett felugró ablakot, amiben tájékoztatod őket, hogy a webáruházban csak magánszemélyeket szolgálsz ki.
Manapság divat sok mindent megóvni és megvédeni, legalábbis a kommunikációban. Reméljük ezzel a funkciófejlesztéssel mi is segítettünk megvédeni a vállalkozásodat és tovább tudod folytatni az online értékesítést anélkül, hogy több adót fizetnél. Persze adhatnánk még olyan csodajavaslatokat is, hogy alapíts egy másik céget a KATA mellé, nyiss még egy áruházat és külön szolgáld ki a céges és külön a magánszemély vásárlókat. Tudjuk azonban, hogy a mostani helyzetben ezt nem mindenki tudja megtenni.